HTML

Virtuális boldogság

A technikai fejlődés és a közösségi oldalak megteremtették annak lehetőségét, hogy az egyének egyszerre több ember társaságát is élvezhessék, bárkivel bármikor beszélgethessenek, kapcsolatot ápolhassanak... ennek ellenére egyre többen érzik magukat magányosnak... Legalábbis az utóbbi néhány év személyes tapasztalata erre enged következtetni...

Facebook oldaldoboz

Kategóriák

Kategóriák

Barátság extrákkal

2015.12.26. 16:46 KuanKung2

"A barátság összetett, támogató emberi viszony. Tartalma és meghatározása koronként és kultúránként eltérő, valamint az alanyok társadalmi helyzete és személyiségjegyei is befolyásolják... Jellemzi a kölcsönös elfogadás, rokonszenv, szeretet, bizalom, szövetség, együtt érző képesség, nyitottság, törődés."

Kissé száraz, de helytálló meghatározás. Kis túlzással a "jó barátság" olyan, mint a jó autó. Az ember igényszintje nagy mértékben meghatározza a minőségét. Van, aki beéri alapfelszereltséggel, van, aki igényt tart extrákra is. Éppen ezért az igaz barátság megítélése szubjektív, mint ahogyan a jó autó meghatározása is. Van, akinek fontos az elektromos ablakemelő, a klíma vagy éppen a szervó kormány, van, aki beéri extrák nélkül is. :-) Ennek megfelelően minél alacsonyabb az ember igényszintje, annál több potenciális barátja lehet. Lehet, hogy furán hangzik, de tényleg így van. Akinek kevés barátja van, nagy valószínűséggel magasra tette a mércét, és olyan dolgokat tart fontosnak a barátságban, amit a többség nem. Nekem például kevés barátom van, viszont aki van, azokkal bármikor számíthatunk egymásra.

barat.jpg

A barátság kialakulásához a szerelemmel ellentétben több idő kell. Olyan, hogy "barátság első látásra" nem létezik. Talán pont ettől erősebb és tartósabb kapocs a barátság. Ahhoz, hogy valaki a barátoddá váljon, előbb meg kell ismerned. Utána ha szimpatikus, akkor megszereted, ezzel erősödik a kapcsolat... A szerelemnél ez pont fordítva van: először megszereted, aztán miután megismered, az esetek többségében a szerelem elmúlik (mondjuk úgy, hogy átalakul :-) ). 

"– Az ember csak azt ismeri meg igazán, amit megszelídít – mondta a róka. – Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereskedők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik."

Nem szeretem azokat a cikkeket, ahol 3, 5, 10 és ki tudja hány pontba foglalják össze a szerelem, barátság, szex,... legfontosabb jellemzőit. Jöhetnék én is azzal, hogy az IGAZ BARÁTSÁG 10 PONTJA, de nem teszem. Feltételezem, mindenki össze tud magában állítani egy listát azon "extrákról", ami fontos számára egy barátságban. Mivel korábban említettem, hogy a barátság megítélése szubjektív, így az, hogy mitől barátság a barátság, véleményem szerint nem lehet 3, 5 vagy 10 pontba összefoglalni. Ellenben jó néhány olyan tényező van, ami alapján ki-ki össze tudja állítani azon "extrákból" álló listáját, amik az "alapfelszereltségen" felül fontosak számára.

Az én listám a következő:

Őszinteség: nálam a legfontosabb tényező. Az őszinteség néha fájó, ennek ellenére ha őszinte vagy, és ezzel esetleg megbántod a másikat, egy idő után eldől, hogy a barátod el tudja-e fogadni az őszinteséged vagy sem. Szerintem a legnagyobb próbatétele egy emberi kapcsolatnak, amikor őszinte vagy a másikkal.

Elfogadás: az őszinteséggel együtt jár, hogy képesek vagytok-e elfogadni a másikat olyannak, amilyen. Ha bármelyik fél változtatni akar a másikon, vagy feltételekhez köti a barátságát, az már nem barátság.

Figyelmesség: az igaz barát oda figyel a másikra, érzi a másik rezdülését, észre veszi, mikor van a másiknak jó vagy rossz kedve, mikor mire van szüksége, és ennek megfelelően cselekszik.

Érdeklődés: érdekel, hogy mi van a másikkal. Az érdeklődés hátterében azonban nem szimpla kíváncsiság van, hanem figyelmesség, esetleg féltés, aggodalom, együttérzés.

Önfeledt nevetés: alap, hogy együtt sírtok, együtt nevettek. Még a legváratlanabb helyzetekben is meg tud nevettetni egy barát.

Empátia: ha a fenti tényezők megvannak, akkor az együttérzés is megvan. Ha figyelsz a másikra, ismered őt, érdekel, mi van vele, akkor bármikor bele tudod élni magad a helyzetébe és együtt tudsz vele érezni.

Megbocsátás: még barátok közt is óhatatlan, hogy néha összekapnak, megbántják a másikat. Ha viszont a barátság szilárd alapokon áll, és a fenti tényezők megvannak, akkor a megbocsátás is könnyebb.

 

 

Szólj hozzá!

Címkék: barátság

A bejegyzés trackback címe:

https://virtualisboldogsag2.blog.hu/api/trackback/id/tr918200316

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása